Správna starostlivosť o mliečne zuby. Ako ich čistiť a chrániť pred kazom?

O mliečne zuby detičiek je potrebné starať sa už od prvých chvíľ. Kedysi dávno sa zubným kazom na mliečnych zuboch nevenovala pozornosť. No dnes už našťastie vieme, že mliečne zuby sú veľmi dôležité pre správny vývoj reči, správne prerezanie trvalých zubov a pre harmonický rast čeľuste a sánky. Vďaka správnej starostlivosti o mliečne zuby a absolvovaním preventívnych prehliadok je možné predísť mnohým problémom. Zistite, ako sa starať o detské zúbky, aby ste ich ochránili pred vznikom kazov.

Rast mliečnych zubov

Prvý mliečny zub sa objaví obvykle medzi 4. až 7. mesiacom dieťaťa. U niektorých detí sa prvý zúbok prereže veľmi nenápadne, u iných je toto obdobie náročné – dieťatko plače, má opuchnuté ďasná, nadmerne sliní, obhrýza hračky, je mrzuté, plačlivé, zle spí a odmieta stravu.

Ako prvý náznak rodičia spozorujú opuch ďasna, ktoré je začervenané. Najčastejšie sa medzi prvými prerežú dolné rezáky. Takto postupne mliečne zuby rastú a vo veku 3 rokov by dieťa malo mať kompletný detský chrup pozostávajúci z 20-tich mliečnych zubov.

 

Čistenie mliečnych zubov už po prerezaní zuba

S umývaním zúbkov nie je čo čakať. So starostlivosťou by sa malo začať hneď po prerezaní prvého mliečneho zúbka, pretože zubný kaz sa môže vytvoriť ihneď. Prvý zubný kaz napáda zuby detí v skorom veku od 6 do 18 mesiacov a za niekoľko týždňov môže zničiť novo prerezané zúbky.

 

Ako správne čistiť mliečne zuby?

Kľúčovým bodom pri starostlivosti o mliečne zuby je ich pravidelné čistenie – najmenej dvakrát denne (ráno aj večer), a to minimálne 2 minúty. Obzvlášť dôležité je čistenie pred spaním, aby na zúbkoch nezostával cez noc cukor.

Ak sú zúbky riadne vyčistené, neusádza sa na nich povlak s baktériami a zubný kaz sa na nich nemá šancu vytvoriť. Prvé zúbky sa čistia iba kefkou bez pasty. Pasta sa začína používať, keď má dieťa približne rok a pol, aj to iba v malom množstve. V tomto období je dobré nechať dieťa hrať sa s kefkou, čistiť si spoločne zuby, vyplachovať si ústa a vypľúvať vodu.

 

Mliečne zuby sú citlivejšie na vznik zubného kaz ako stále zuby

Mliečne zuby sú citlivejšie na vznik zubného kazu, keďže po jedle sa na nich rýchlo vytvára povlak a v neočistenom povlaku sa následne rozmnožujú baktérie. 

 

Zuby je potrebné pravidelne kontrolovať

Detskému chrupu by mal každý rodič venovať náležitú pozornosť. Zuby je potrebné kontrolovať aj z podnebnej strany a zo strany jazyka, pretože aj tam môže vzniknúť zubný kaz.

Neoplatí sa nad problémami mávnuť rukou, je potrebné reagovať a ak sa na zúbkoch objaví niečo, čo nie je v poriadku, navštíviť stomatológa.

Navštívte zubného lekára, keď sa objavia:

·       zhnednuté plôšky zubov

·       biele fliačky v podobe obláčikov na plôškach zubov alebo v ryhách

·       diery v plôškach zubov (kavity)

·       stmavnutie zuba po úraze

·   škvrny a sfarbenie povlaku (po antibiotickej liečbe) – dentálna hygiena v ambulancii to ľahko vyčistí

·       tmavé škvrny

 

Prvá preventívna prehliadka u zubára

Prvá návšteva zubného lekára sa odporúča, keď má dieťaťa 1 rok, teda po dovŕšení 12. mesiaca života. Nič však nepokazíte, keď prídete aj skôr. Tu platí pravidlo, že lepšie skôr ako neskoro.

Následne sa chodí na preventívnu prehliadku každého pol roka. Tieto všetky služby vám vieme poskytnúť aj v našej klinike – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom. Objednajte sa k nám k detskému zubárovi. Či už vaše dieťatko trápi bolesť zúbka alebo je to jeho prvá návšteva, od nás si odnesie len tie najlepšie zážitky.